Labels and Label Makers
Filtered Search Results
Brady™ BradyJet™ Pre-Cut Vinyl Labels
Brady™ BradyJet™ Pre-Cut Vinyl Labels are ideal for a wide range of identification applications.
| Diameter (English) | 1.88 in. I.D. |
|---|---|
| Print Technology | Ink Jet |
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Pipe and Valve Marking, Safety and Compliance ID, Visual Workplace Labeling, Warehouse Marking, Lockout Tagout Labeling, GHS and Chemical Labels, Arc Flash Labels |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.135 mm |
| Format | Roll |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| For Use With (Equipment) | BradyJet™ J2000 Printer |
| Thickness (English) | 0.0053 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +140°F |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +60°C |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ FreezerBondz™ Ultra Thin Cryogenic Polyester Labels with Vial Top for 1 in. Small Core Printers
Durable Freezerbondz™ Polyester (B-492) markers are designed for laboratory identification applications such as vials, centrifuge, tubes, test tubes, straws and slides.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Color | White |
| Quantity | 1500/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | General identification, Laboratory identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Label |
| For Use With (Equipment) | Thermal printer |
| Diameter (Metric) | 2.54 cm |
| Temperature Range (English) | -320°F to +248°F |
| Certifications/Compliance | ASTM D 1000 |
| Temperature Range (Metric) | -196 to 120°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic,Permanent |
Brady™ Biohazard Labels Vinyl BIOHAZARD NOT FOR FOOD OR DRINK STORAGE
Identify the actual or potential presence of a biologically hazardous material using Biohazard Labels made from self-sticking vinyl (B-585) material.
Brady™ M7 High Temperature Glossy Polyimide Labels
For PCB and electronic component manufacturing, get labels that are engineered to survive extreme processes like wave soldering and multiple harsh washes.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Format | Die-cut |
| Color | White |
| Material | Polyimide |
| Coating | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
PermaShield™ Polyester Labels with Overlaminate for BradyJet™ J7300 Color Label Printer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Upgrade the durability and longevity of your identification projects, even in the toughest environments, with PermaShield™ Polyester Labels designed for BradyJet printers.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Color | White |
| Languages | No Text |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Facility Identification, General Identification, Hazard Communication Identification, Lean and 5S Labeling, Pipe and Valve Marking, Safety Identification, Warehouse Marking |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.119 mm |
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | J7300 |
| Thickness (English) | 0.0047 in. |
| Temperature Range (English) | -40 °F to 140 °F |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | RoHS compliant to 2005/618/EC MCV amendment to RoHS Directive 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 60°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady M610 Handheld Label Maker with Hard Case
Get the durability on your work demands, military-grade shock resistance, below freezing operating temps and the widest range of data entry options
Brady™ GlobalMark™ Single-Color Printer Ribbons
Exceptionally tough, smear-proof ribbons; printed text lasts years outdoors and in industrial environments
| Format | Cartridge, Ribbon |
|---|---|
| Length (Metric) | 60.96 m |
| For Use With (Equipment) | GlobalMark Label Maker |
| Product Type | Printer Ribbon |
| Length (English) | 200 ft. |
Brady P-Flag Matte Polypropylene Labels
White B-425A thermal transfer printable Polypropylene is ideal for labeling applications requiring excellent solvent resistance and print performance.
Brady Harsh Environment Multi-Purpose Polyester Labels
Harsh environment applications require tough materials and Brady’s B-423 polyester stands up to the challenge. Designed to handle the rigors of renewable energy applications, this material is ideal for a wide variety of difficult surfaces in an array of environmental conditions.
Brady™ TLS 2200™ and TLS PC Link™ Printer Ribbons
For use with the TLS2200 and TLS PC Link Thermal Transfer Printers
| Format | Ribbon |
|---|---|
| Length (Metric) | 23 m |
| Width (English) | 2 in. |
| Product Type | Printer Ribbon |
| Color | Black |
| Length (English) | 75 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | UL, CSA |
| For Use With (Application) | Use with a variety of Brady label materials |
| Width (Metric) | 50.80 mm |
Brady™ FreezerBondz II Polyester Laboratory Labels B490
FreezerBondz II Matte White Polyester Laboratory Labels are durable polyester markers designed for use in laboratory identification applications such as vials, centrifuge, tubes, test tubes, straws and slides.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -196°C |
| For Use With (Equipment) | BBP™ 33 Printer |
| Thickness (English) | 0.0021 in. |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | -320°F to +266°F |
| Material | Polyester |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ BBP™ Retro Reflective Tape
Highly reflective identification that shines back brightly when struck by light
| Gloss | 100 Gardner Units |
|---|---|
| Format | Tape |
| Length (Metric) | 15.24 m |
| Life Span | 4 to 6 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.0055 in. |
| Length (English) | 50 ft. |
| Temperature Range (English) | -40 to 158°F |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Polyester |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +70°C |
| For Use With (Application) | For labeling outdoor utility poles and pedestals, jobsite equipment, roof-top equipment |
| Adhesive Type | Acrylic,Pressure-sensitive |
Brady™ BBP™ Temperature Label Stock
BBP™ Cold Temperature Label Stock (B-549) is a flexible, dimensionally stable, pressure sensitive polyester tape perfect for use in any cold storage warehouse, cooler or freezer.
| Tensile Strength | 35 lb./in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.48 m |
| Life Span | Up to 1 Years |
| Length (English) | 100 ft. |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | For general identification, ideal for cold storage warehouses, coolers, freezers and short-term winter outdoor use |
| Sterility | Non-sterile |
| Gloss | 20 Gardner Units |
| Format | Label |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Temperature Range (English) | -40 to 212°F |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +100°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Pressure-sensitive |
Brady™ BBP™ Tamper-Evident Silver Metallized Polyester Label
BBP™ Tamper-Evident Silver Metallized Polyester Labels B-438 have a permanent adhesive that leaves a checkerboard footprint if removed.
| Tensile Strength | 60 lb./in. |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Description | Tamper-Evident Metallised Labels for BBP3x Printers |
| Software Type | Brady Workstation, LabelMark, MarkWare |
| Color | Silver |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | For asset tracking, general ID |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.084 mm |
| Format | Label |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.0033 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +100°F |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC, UL969 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +37°C |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Tamper-evident |
Brady™ BBP™ Hi-Performance Polyester Tape
BBP™ Hi-Performance Polyester Tape (B-569) has low halide content and is designed for marking stainless steel pipes particularly in harsh environments.
| Tensile Strength | 45 lb./in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.48 m |
| Life Span | 3 to 5 Years |
| Length (English) | 100 ft. |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Designed for use on Stainless Steel pipes in harsh environments such as the pulp and Paper industry |
| Sterility | Non-sterile |
| Gloss | 80 Gardner Units |
| Format | Tape |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Temperature Range (English) | -40 to 212°F |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +100°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Pressure-sensitive |